Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj w komnatach Heroes VI!
rejestracjalogowanieRSSFB
News
W zeszłym miesiącu Dexter na Heroes Community za pozwoleniem Ubisoftu opublikował dotąd nieznane artworki bohaterów (głównie Lochu) z Heroes VI Shades of Darkness. To prawdopodobnie ostatnie oficjalne grafiki twórców H6, które ujrzą światło dzienne, więc przy tejże okazji raz jeszcze spójrzmy na styl graficzny tej gry. Czy sądzicie, że był dobry? Czy w przyszłych częściach powinien być kontynuowany?

Acid Dragon
Wasze komentarze (16)
13 mar - 13:11

Dark Dragon
Styl graficzny był całkiem ładny. Nie miałbym nic przeciwko gdyby taki był kontynuowany...
13 mar - 13:31

Alchemik
Według mnie styl wizualny w części 6 był dotychczas najładniejszy z jakim się spotkałem w serii MM, jak dla mnie mogliby na nim jechać cały czas. Zmiana silnika graficznego na podobny do nowych części King's Bounty, jeśli chodzi o szczegółowość mógłby sprawić że byłby jeszcze ładniejszy.
13 mar - 16:53

Nicolai
Styl bardzo fajny i w bardzo podobnych tonach mamy DoC, nie obraziłbym się jakby dalej szli tą drogą. Tylko szkice samych bohaterów troszkę bez polotu.
13 mar - 16:54

J. M. Sower
Muszę przyznać, że pod względem grafiki szóstka bije na głowę poprzedniczki, tylko ciężko mi jakoś powiedzieć, iż jest lepsza z wyglądu od trójki, ale to pewnie przez sentyment :D.
13 mar - 18:18

Zehir-12
W przyszłych częściach? Jeżeli nie będą wydawane przez Ubisoft to spoko, ale jeśli będą, to raczej podziękuje.... Ale grafika całkiem ładna ;)
13 mar - 18:19

Zehir-12
Chyba jedyna rzecz jaka w miarę im wyszła :P
13 mar - 21:10

Akser
Mi ten styl zupełnie się nie podoba. Jest zbyt idealistyczny i za dużo w nim różnych świecidełek. A ulepszona jednostka pierwszego poziomu z Przystani na oko przyzwyczajone do starych grafik wygląda na o kilka poziomów lepiej. Chcieli uciec od bardzo sztampowego stylu z Heroes 5 i moim zdaniem nie do końca to wyszło. Nie jest źle, ale nie jest też jakoś specjalnie dobrze. Lepszy był umiar 3DO. Plus się liczy za silnik graficzny. Technicznie nie zgłaszam zastrzeżeń.
13 mar - 21:10

Degraf
No szkice dla krasnoludów pod HVI też ciekawie się prezentowały, ale nic z tego nie wyszło. Tak też wątpię, aby z tego coś zaistniało.
14 mar - 01:20

Nicolai
@Akser: Co to znaczy, że styl jest zbyt idealistyczny, bo nie rozumiem? Co do ilości ozdóbek to ten problem występuje głównie w Przystani, gdzie uzbrojenie wygląda jak ornamentyka z barokowego ołtarza. W innych frakcjach nie ma takiego przesadyzmu.

Czy wyszło bez szału? Sam styl bardzo fajny i kreska mi się podoba, jeśli miałbym wskazać jakiś problem to stwierdziłbym, że miejscami zabrakło polotu. Bohaterowie Lochu wyglądają jakby graficy nie mieli jakiegokolwiek pomysłu na nich. Trupożerca, Arcylisz wyglądają jak sadomasochiści. Zbroja Wampira waży chyba pół tony, Jaguarz to porażka na całego, a Cyklop wygląda jak Mięsny Jeż.

To w sumie wszystkie moje uwagi do grafiki. Kilka niedopracowanych szkiców psuje odbiór całości, ale nie zmienia to tego, że od strony graficznej H6 jest jedną z lepszych części tej serii.
14 mar - 02:40

AmiDaDeer
Za czasów NWC grafiki były tworzone zwykle albo z większą dbałością o szczegóły, albo w bardziej baśniowym i mniej realistycznym stylu. Tu wygląda to tak jakby chcieli zrobić wszystko jak najbardziej "prawdziwe", ale jednocześnie skupiali się na twarzach, przez co włosy czy zbroje wyglądają strasznie prosto. Nie jest to zły styl, ale nie kojarzy mi się jakoś z Heroes 3, bardziej z darmowymi pracami z DeviantArta.

W takich chwilach bardzo chętnie bym zobaczył grafiki w stylu MM3-5 czy H1-2. Wbrew pozorom mogłyby do świata Ashanu pasować całkiem przyzwoicie.
14 mar - 06:52

Douger
Graficznie szóstka prezentowała się znakomicie. Jednak nie sama grafikę grę czyni.
14 mar - 09:37

Alamar
W H6 styl graficzny nie był zły w przypadku bohaterów, ale nietrafione za to były detale: zbroje nadające się tylko na parady, a nie do walki, sadomasochiści w Infernie i Nekropolii, broń, która szybciej by zraniła właściciela, niż przeciwnika czy jednokolorowe armie (szczególnie to widać u mrocznych elfów). Jakaś ogólna wspólna barwa musi być, zgoda, ale w H6 za bardzo przesadzono z tym ujednoliceniem.

Osobiście najbardziej podoba mi się w serii styl graficzny z H2 - baśniowy, a jednocześnie dość realistyczny. H3 odeszło od niego w stronę całkowitego realizmu, przez co zatracono elementy magii w serii. H4 to inna już bajka, związana z przesiadką na nowy silnik graficzny, zaś H5 to bardziej karykatura (choćby gruby chłop :P), niż świat, w którym można by żyć.
14 mar - 13:39

Nicolai
@Alamar: Odnośnie detali to jednostki podstawowe są już solidnie uzbrojone, a ulepszenia, jak wiemy, muszą być na pierwszy rzut oka lepsze od nich. Dlatego mamy momentami taki przesadyzm, jednak razi on tylko w kilku przypadkach, reszta jest akceptowalna. Odnośnie jednokolorowości to zgoda, trochę zaszaleli i najbardziej jest widoczna w Lochu, ale taki wygląd jednostek mi nie przeszkadza. No może poza Minotaurem we fiolecie.

W każdym razie styl graficzny H6 jest dobry tylko byłoby trzeba ukrócić kilka manier takich jak przesadzanie z detalami. Gwardzista mógłby bez problemu robić za ulepszenie, a Pretorianin z pozłacanymi pługami zamiast naramienników, ornamentem z barokowego ołtarza zamiast włóczni i półmetrowymi skrzydłami na hełmie to jakiś żart. Jakby graficy wzięli poprawkę na te sprawy to byłoby cudnie.

Osobiście ze starych styli najbardziej podoba mi się ten z H3. Piątka to dziwny twór, niektóre szkice były bardzo fajne jak Berserk, inne stanowiły porażkę na całej linii, przykładowo Władca Demonów. Do tej pory nie wiem kto zaakceptował ten biegający piekarnik. W każdym razie artworki artworkami, ale silnik graficzny to była porażka na całego. Jak wróciłem po latach do tej gry to wręcz przeraziłem się jej karykaturalnym wyglądem.
14 mar - 14:03

Alamar
@Nicolai
Problemem nie są tylko ulepszenia. Spójrz na Inferno czy Nekropolię - pełno haków, kolców i innych niefunkcjonalnych "ozdobników".
Co do kolorystyki - przypomina mi się choćby Disciples 2, gdzie frakcja nieumarłych też charakteryzowała się toksyczną zielenią, ale poza tym każda jednostka wyróżniała się od innych. W Nekropolii H6 każda jednostka musi świecić, jakby przyszła z Czarnobyla. Brakuje mi tutaj indywidualnego podejścia do wyeksponowania poszczególnych oddziałów, a nie tylko stworzenia z nich jednobarwnej armii. Innymi słowy, położono nacisk na to, by frakcje się wyróżniały, ale zapomniano lub zignorowano to, by i jednostki wewnątrz frakcji też były unikatowe.
Spójrz dla porównania na grafiki z Duela - znajdziesz tam wiele ciekawych stworów, które już na pierwszy rzut oka odróżniają się od monotonnej armii z H6, a jednocześnie widać, że nadal należą do tej czy innej frakcji.
14 mar - 23:06

Nicolai
@Alamar: W przypadku Nekropolii zgodzę się, u części jednostek te ozdobniki są dziwaczne i niefunkcjonalne. Pamiętam jak wrzucili szkice Ghula, wszystkim się podobał, a ja się zastanawiałem co to za sado-maso suchotnik. Co do Inferno to jakoś nie przeszkadzają mi te ozdóbki, może rzeczywiście u Oprawcy przesadzili z tymi świecącymi kolcami, ale reszta jakoś mnie nie rusza.

Kolorystyka nie jest taka zła, oczywiście w danych frakcjach widać dominującą barwę, ale poza Lochem nie jest tak, że frakcja wygląda jak monochromatyczna plama. Aczkolwiek rzeczywiście w niektórych przypadkach przesadzają z tą tendencją.

Przywołujesz tutaj przykład DoC, na moje jest on stylistycznym rozwinięciem H6. Motyw jest zbliżony, ale został według mnie udoskonalony. Nie ma tam tak, że wszystko musi trzymać się sztywno określonego kanonu.
15 mar - 19:37

Xelacient
Ja też uważam, że w HoMM 6 jest bardzo dobry, jeśli nie najlepszy styl z całej serii. Może rzeczywiście momentami jest zbyt dużo biżuterii/ozdóbek/bajerów, ale nie jest przerysowane jak w piątce.
No i ten "wypas" w uzborjeniu pasuje mi o tyle, że wyraźnie wskazuje na to, że mamy świat żyzny i zasobny, ale nękany nieustannymi wojnami.
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Heroes VI". Redakcja, kontakt